Jakie oświetlenie wybrać do pokoju dziecięcego?
    Home    0 Komentarze

Oświetlenie jest ważnym elementem każdego pomieszczenia, a w przypadku pokoju dziecięcego staje się wręcz bardzo ważną kwestią projektową. Inaczej powinno się dobierać źródło i moc światła do pokoju noworodka i niemowlęcia, a inaczej dla dziecka kilkuletniego, które potrzebuje odpowiedniego oświetlenia do wypoczynku, nauki i zabawy. Jak najlepiej oświetlić pokój dziecięcy?

Dzieci większość czasu spędzają w swojej sypialni. Używana jest do spania, drzemki, zabawy i nauki, zatem powinna być to przede wszystkim przestrzeń bezpieczna i dopasowana do ich aktualnych potrzeb. Niestety łatwo się pogubić w świecie oświetlenia do pokoju dziecięcego, w którym nawet takie detale jak źle dobrana barwa światła mogą mieć wpływ na samopoczucie dziecka, a nawet zaburzyć jego prawidłowy rozwój.

Unikaj ostrego oświetlenia

Pokój dziecięcy powinien być miejscem przytulnym, ciepłym i zachęcającym do spędzania w nim czasu. Aby osiągnąć wrażenie przytulności, należy unikać ostrego światła, które powoduje nadmierne pobudzenie dziecka, a w efekcie szybkie jego zmęczenie, nie wspominając o szkodliwości dla oczu. W przypadku pokoju dla noworodka pamiętajmy, że dzieci w pierwszych tygodniach życia wolą raczej półmrok i nie należy narażać ich wrażliwych oczu na ostre światło (a że leżą na plecach, starajmy się włączać tylko oświetlenie boczne i poza ich zasięgiem wzroku).

Miękkie i lekkie oświetlenie zmniejszy kontrast między światłem dziennym a ciemnością i pomoże w zbudowaniu przyjaznej atmosfery, dzięki której dziecko poczuje się komfortowo. Z tego względu warto postawić na różne rodzaje światła, to jest lampy, kinkiety i małe lampki biurkowe, dzięki czemu oświetlenie będzie można dopasować do naturalnego cyklu dnia oraz nocy. Jako światło główne zdecydowanie należy wybrać nieostre, mleczne i rozproszone światło – jego źródło powinno znaleźć się w takim miejscu, aby nie oślepiać dziecka, dodatkowo powinno być skierowane w różne strony, dlatego w przypadku starszych dzieci doskonale sprawdzą się tutaj rozgałęzione lampy sufitowe.

Dobierz odpowiednią żarówkę

Drugą kluczową kwestią jest odpowiedni wybór żarówki do lampy dziecięcej. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na kolor i ilość światła oraz upewnijmy się, że żarówka nie emituje tzw. drgającego światła, które może powodować gorsze samopoczucie, a nawet bóle głowy. Światło powinno być zbliżone do naturalnego, stałe, aby jak najmniej obciążać zdrowie oraz oczy dziecka. W przypadku lampy głównej postawmy na barwy ciepłe, a jeśli chodzi o starsze dzieci korzystające z lampy biurkowej, można wprowadzić światło o barwie zbliżonej do chłodnej, ponieważ ta zapewni spokój i skupienie, niezbędne przy nauce.

Zapewnij kilka źródeł światła

W pokoju dziecięcym, a szczególnie niemowlęcym, przyda się kilka źródeł światła. Oprócz lampy głównej, która dostarczy światło do całego pokoju, postawmy na dodatkowe lampy nocne lub kinkiety, które uruchomimy w zależności od potrzeby w nocy bez ryzyka oślepienia dziecka. Takie źródła światła przydadzą się w momencie, kiedy noworodek lub niemowlę obudzi się w nocy, pomocne będą przy przewijaniu dziecka czy innych czynnościach higienicznych, nie wspominając, że przy łagodnym, bocznym świetle zdecydowanie lepiej będzie dziecku usypiać, na przykład przy jednoczesnym opowiadaniu bajki przez rodzica.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Dzieci to bardzo ciekawskie istoty, dlatego bezwzględnie należy zachować wszelkie środki ostrożności przy instalacji oświetlenia. Najlepiej unikać lamp stojących na podłodze, ponieważ bardzo łatwo je przewrócić. Warto też schować wszelkie kable i zabezpieczyć gniazdka elektryczne. Zadbajmy o to, aby lampy do pokoju dziecięcego, które są w zasięgu ręki malucha, nie były z nagrzewających się materiałów – warto wybierać diody LED oraz plastikową nietopliwą obudowę. Upewnijmy się również, że w lampkach na baterie nie ma możliwości wyciągnięcia baterii.

I ostatnia rada: lampy dla dzieci wyróżniają się ciekawą kolorystyką i bez problemu dobierzemy odpowiednią do wystroju pokoju. Postawmy jednak na materiały łatwe do czyszczenia, aby dziecko miało jak najmniejszą styczność z kurzem, co ma szczególne znaczenie dla alergików.

Komentarze

Zaloguj się, by dodać komentarz