Jak oświetlić altankę ogrodową?
    Home    0 Komentarze

Zadbany ogród, w którego centralnym punkcie umieścimy przestronną, zadaszoną altanę, to fantastyczne miejsce do wypoczynku podczas długich, letnich wieczorów. Dzięki ogrodowej altanie mamy miejsce do organizacji spotkań towarzyskich, wypoczynku i relaksu w gronie najbliższych nam osób. Jeśli chcemy, by altana była miejscem w pełni funkcjonalnym, byśmy mogli spędzać w niej czas także po zapadnięciu zmroku, powinniśmy zadbać o jej odpowiednie oświetlenie. Jakie oświetlenie sprawdzi się w ogrodzie? Czym możemy oświetlić ogrodową altanę?

Instalacja elektryczna w altanie

Optymalnym rozwiązaniem problemu z oświetleniem w ogrodowej altanie jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury technicznej, inaczej mówiąc, podciągnięcie do altany prądu. Tego typu inwestycja wydaje się kłopotliwa i kosztowna, warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja jednorazowa. Gdy już podciągniemy do altany prąd, zyskamy znacznie większe możliwości niż tylko oświetlenie jej wnętrza. Dostęp do energii elektrycznej pozwoli zainstalować we wnętrzu altany mnóstwo urządzeń i sprzętów, które w diametralny sposób zwiększą komfort jej użytkowania. Przykładem mogą być wentylatory, które sprawdzą się podczas największych upałów czy mini lodówka, w której możemy chłodzić napoje. Dysponując instalacją elektryczną, możemy zamontować we wnętrzu altany, a także w jej najbliższym otoczeniu, różne rodzaje lamp ogrodowych. Mogą to być klasyczne lampy wiszące, różnego rodzaju reflektory, a także kinkiety czy lampy podłogowe/ziemne.

Gdy nie ma prądu?

Jeśli nie mamy możliwości przeciągnięcia instalacji elektrycznej z domu do ogrodowej altany, pozostaje korzystanie z tradycyjnych źródeł światła, takich jak lampy naftowe lub gazowe, a także lampiony z zapalonymi w ich wnętrzu świeczkami. Ewentualnie możemy sięgnąć po nowocześniejsze formy oświetlenia ogrodowego, inwestują w lampy solarne. W tym przypadku warto wybierać lampy wyposażone w większe panele fotowoltaiczne przystosowane do magazynowania dużych ilości energii. Moc świetlna takich lamp jest większa i mogą one świecić co najmniej kilka godzin. Przy braku prądu pomocne mogą okazać się również klasyczne latarki, lampki na baterię lub akumulator.

Jakie źródła światła wybrać?

Pomijając kwestię wyboru samych lamp, musimy zdecydować, które źródła światła najlepiej sprawdzą się w ogrodzie. Współcześnie miejsce tradycyjnych żarówek i świetlówek kompaktowych coraz częściej zajmują energooszczędne żarówki LED. Takie żarówki są znacznie trwalsze od innych źródeł światła i dostępne w wersjach RGB, co oznacza, że możemy sterować kolorem ich świecenia - to fantastyczna opcja w przypadku oświetlenia ogrodowego, dająca możliwość stworzenia niepowtarzalnego klimatu podczas wieczornych spotkań i biesiad w ogrodzie. Ledowe źródła światła warto stosować zarówno w przypadku oświetlenia głównego, instalując je w lampach sufitowych lub kinkietach, jak i w przypadku światła dekoracyjnego. W tej drugiej opcji warto sięgać po lampy z wbudowanymi diodami ledowymi o małej mocy. Takie źródła światła są tańsze, zużywają mniej energii i tworzą delikatną poświatę, która pomaga budować klimat spokojnego, romantycznego ogrodu.

Komentarze

Zaloguj się, by dodać komentarz