Jak dobrze wybrać oświetlenie do ogrodu?
    Home    0 Komentarze

Oświetlenie zewnętrzne nie tylko podkreśla ciekawe elementy ogrodu, ale zapewnia domowi i otaczającemu go krajobrazowi dodatkową funkcjonalność i bezpieczeństwo. Kluczem do korzystania z oświetlenia zewnętrznego jest jednak to, by dokładnie wiedzieć, jakie cechy ogrodu chcesz podkreślić i w jaki sposób powinno się to zrobić.

Dla przykładu - warto zastanowić się, czy chcesz:

  • - zaakcentować klomb?
  • - podkreślić punkt centralny?
  • - oświetlić chodnik lub wejście frontowe?

Projekt oświetlenia krajobrazu – od czego zacząć?

lampa ogrodowa philips

Przyjrzyj się bliżej domowi, aby wiedzieć, z czym masz do czynienia, zanim zaczniesz. Zwróć uwagę, czy w pobliżu znajdują się gniazdka elektryczne - w przeciwnym razie może być konieczne ponowne rozważenie opcji oświetlenia zewnętrznego. Jeśli w obszarze, który chcesz wyróżnić, nie ma punktów dostępu do elektryczności, nadal możesz zapewnić oświetlenie – jednak musisz pomyśleć np. o solarnym. Ten rodzaj światła zapewnia subtelną iluminację wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne, ale bez potrzeby korzystania z prądu. Istnieje wiele opcji oświetlenia zewnętrznego do wyboru, jeśli chodzi o potrzeby oświetlenia krajobrazu. Niskonapięciowe oświetlenie ogrodowe jest jedną z częściej używanych form.   Oświetlenie niskonapięciowe jest ponadto:

  • - bezpieczne,
  • - łatwe do zainstalowania,
  • - stosunkowo niedrogie (w zależności od potrzeb).

Co więcej, można od razu kupić gotowe zestawy do oświetlania krajobrazu. Są one powszechnie dostępne w większości centrów domowych i sklepów ogrodniczych. Są dostępne w różnych stylach, a te znowu oferują różne techniki oświetleniowe, dlatego niezależnie od tego, jaki efekt oświetleniowy chcesz osiągnąć w swoim ogrodzie – nie martw się o nic, na pewno w dzisiejszych ofertach znajdziesz odpowiednie rozwiązanie.

O czym jeszcze pamiętać dobierając oświetlenie do ogrodu?

lampa ogrodowa philips

Opcje oświetlenia zewnętrznego są zwykle używany do celów bezpieczeństwa – w tym kontekście warto postawić na możliwie jak najbardziej naturalny efekt, a taki uzyskuje się gdy źródło światła pada z góry, niczym słońce lub księżyc. W swoim ogrodzie również możesz łatwo naśladować światło księżyca, umieszczając lampy na jednym lub wielu drzewach. Staranne umieszczenie źródeł światła pod różnymi kątami powinno zapewniać dobrą równowagę światła. Lampy najazdowe natomiast to skuteczny sposób na podkreślenie chodników i podjazdów. Z drugiej strony, jeśli chcesz dodać efekt „wow” do konkretnej części krajobrazu, to warto pójść o krok dalej i postawić na lampy stojące różnej wysokości. Tego rodzaju oświetlenie krajobrazowe daje efekt odwrotny od światła naturalnego, ponieważ pochodzi od dołu. Natomiast reflektory są często używane do wyróżniania punktów centralnych ogrodu, takich jak rośliny lub inne przedmioty. Umieszczenie tych urządzeń blisko ściany i skierowanie ich w górę również tworzy subtelny efekt. Obiekt z całą pewnością będzie podświetlony na tyle, aby wszyscy mogli go zauważyć.   Korzystanie z oświetlenia zewnętrznego w ogrodzie to okazja do skorzystania ze swej kreatywności – nie zamykaj się więc w schematach i daj się ponieść, oczywiście pamiętając o podstawowych zasadach funkcjonalności.  

Komentarze

Zaloguj się, by dodać komentarz