Jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń w stylu industrialnym?
    Home    0 Komentarze

Nie musisz mieszkać w pofabrycznym lokum, by zaprojektować wnętrze w stylu industrialnym. Oczywiście ceglane, przestronne pomieszczenia z dużą ilością pofabrycznych detali mogą w tym pomóc, ale klasyczne mieszkanie również można urządzić w taki sposób, by kojarzyło się z charakterystycznym, surowym klimatem XIX-wiecznej fabryki. Od czego zacząć urządzanie takiego wnętrza? Przede wszystkim od odpowiedniego wykończenia ścian, które mają kojarzyć się z fabrycznymi halami. Ceglane detale, metalowe lub drewniane elementy konstrukcyjne, odsłonięte tynki to tylko kilka pomysłów na wykończenie ścian i sufitów w tego typu wnętrzu. Kolejnym elementem, na którym skupimy się w tym tekście, będzie oświetlenie wnętrza. To od doboru właściwego oświetlenia w największym stopniu zależy uzyskanie odpowiedniego efektu przestrzennego. Jakie zatem oświetlenie wybieramy do wnętrz urządzanych w stylu industrialnym?

Oświetlenie centralne

W związku z tym, że wnętrza industrialne to pomieszczenia na ogół wysokie, o dużym metrażu, niezbędnym elementem ich wyposażenia jest oświetlenie centralne, sufitowe. W przypadku dużych pomieszczeń możemy zdecydować się na kilka niezależnych od siebie punktów świetlnych, które oświetlą każdy fragment dostępnej przestrzeni. W mniejszych pomieszczeniach wystarczająca będzie pojedyncza lampa wisząca z jednym lub wieloma źródłami światła. Jeśli urządzane przez nas wnętrze jest mocno zaciemnione, najlepiej zdecydować się na lampę wiszącą wyposażoną w kilka źródeł światła. Znakomitym przykładem takiego produktu może być wyposażona w wiele punktów świetlnych, industrialna lampa Nowodvorski. Gdy wnętrze jest mniejsze, możesz zdecydować się na zakup industrialnej lampy z pojedynczą żarówką. Dobrym przykładem takiego produktu może być pojedyncza lampa wisząca Nowodvorski z szerokim kloszem stalowym, malowanym na wysoki połysk.

Lampy sufitowe dedykowane dla pomieszczeń urządzanych w stylu industrialnym powinny charakteryzować się maksymalnie prostą, można wręcz powiedzieć surową formą. Stąd wiele wiszących lamp industrialnych zupełnie pozbawionych jest kloszy. Funkcję dekoracyjną kloszy zastępują designerskie, specjalnie stylizowane żarówki, które występują w coraz większym wyborze rozmiarów, kształtów, a nawet kolorów.

Oświetlenie dodatkowe

Duże i często dość ciemne wnętrza industrialne wymagają stosowania wielu źródeł światła. Dlatego urządzając tego typu wnętrze, nie poprzestajemy jedynie na wyborze oświetlenia centralnego. Jego dobrym dopełnieniem mogą być stylizowane na industrialne kinkiety, plafony, lampy stołowe lub lampy wolnostojące – podłogowe. Ciekawym przykładem kinkietu pasującego do wnętrza urządzonego w stylu industrialnym, może być biały kinkiet Nowodvorski, stalowy, z obszernym, ale skromnym w swej formie abażurem. Jako oświetlenie stołu lub biurka wybrać można designerską lampę stołową Eglo, z oprawą ze stali, pozbawioną charakterystycznej konstrukcji ustawiającej źródło światła w pozycji pionowej.

Wybierając dodatkowe źródła światła do pomieszczenia urządzonego w stylu industrialnym, staramy się o zachowanie czystości ich formy. Wybieramy lampy wykonane z takich materiałów jak stal czy drewno, o przejrzystej, surowej konstrukcji, pozbawione elementów dekoracyjnych niezwiązanych z pełnioną przez nie funkcją.

Komentarze

Zaloguj się, by dodać komentarz