Oświetlenie łazienki – jak zrobić to dobrze
    Home    0 Komentarze

Właściwe oświetlenie łazienki często jest na dolnej liście naszych priorytetów w stosunku do innych pomieszczeń i z tego powodu wybieramy proste rozwiązania, ograniczające się do światła głównego i kinkietów nad lustrem. Przemyślany dobór oświetlenia sprawi, że optycznie powiększymy pomieszczenie i doskonale wykorzystamy przestrzeń. Podpowiadamy, jak można praktycznie oświetlić łazienkę.

Łazienka powinna być tak oświetlona, żeby można było w niej spokojnie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, korzystać z sanitariów, a także zażywać relaksującej kąpieli. Z tego względu najlepiej stosować duże oświetlenie i oświetlenie zadaniowe jak nastrojowe czy punktowe przy lustrze. W tym pomieszczeniu spędzamy sporo czasu w ciągu dnia, dlatego też warto wybrać oświetlenie funkcjonalne, które będziemy elastycznie dopasowywać pod aktualne potrzeby.

Podstawowe błędy w oświetleniu łazienki

Podstawowym błędem jest zbyt mocne i sztuczne światło, gdy w łazience powinna panować przyjazna i kojąca atmosfera, dlatego światło powinno być jak najbardziej naturalne. Najlepiej wybierać żarówki nieprzejrzyste lub matowe zamiast popularnych żarówek z włóknami i postawić na światło o barwie białej, ciepłej. Kolejnym błędem jest stosowanie asymetrycznego oświetlenia – jeden kinkiet w innym miejscu niż drugi powoduje nierównomierne oświetlenie, niekorzystne cienie na twarzy i utrudnia pielęgnację.

Zasady co do oświetlenia łazienki sprowadzają się do tego, że światło ogólne powinno równomiernie padać na całe pomieszczenie, a światło przy lustrze powinno mocno rozświetlać twarz, ale pod warunkiem, że nie jest to pojedynczy punkt świetlny nad lustrem (powoduje głębokie cienie pod oczami i nosem), tylko symetryczne kinkiety po obu stronach lub listwa świetlna nad lustrem – to stworzy najlepsze warunki do nakładania makijażu, golenia, pielęgnacji zębów i tak dalej.

Odpowiedni stopień szczelności opraw

Lampy w łazience powinny spełniać określone wymagania techniczne. Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje wilgoć, para wodna i jest ryzyko zalania wodą. Jeżeli oprawy nie są wystarczająco zabezpieczone, może to doprowadzić do zwarcia. Dlatego też przy oświetleniu kabin prysznicowych i w miejscach narażonych na zachlapanie, jak punktory przy wannie czy dekoracyjne oświetlenie podłogowe, stosuje się oprawy przystosowane do wilgoci o odpowiedniej klasie wodoszczelności – stopień IP (Ingress Protection). Dzięki temu oprawy nie będą się poddawać działaniu skraplającej pary wodnej, a nawet wytrzymają całkowite zanurzenie.

Modele lamp oznaczane są dwucyfrowym kodem IP, z którego pierwsza cyfra oznacza stopień ochrony oprawy przed ciałami stałymi jak kurz i pył, a także dotykiem (ludzkim i owadzim), a druga – stopień zabezpieczenia przed wnikaniem wody. To właśnie na drugą cyfrę powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i do łazienki powinniśmy wybrać IP oznaczające podwyższony stopień szczelności. Nie musimy od razu dobierać najwyższego IP – należy dopasować lampy do miejsca w łazience i przewidzieć potencjalnie zagrożenia ze strony wody, wilgoci i pary wodnej. Pomocne w tym celu będzie wyznaczenie stref, pod które dopasujemy lampy.

W łazience możemy wyróżnić trzy strefy:

  • przestrzeń nad wanną lub kabiną prysznicową, w której najlepiej zastosować lampy o stopniu szczelności IP44 i IP45 z obniżonym napięciem 12 V

  • bliskie sąsiedztwo umywalki, wanny i kabiny prysznicowej (odległość do 60 cm) – tutaj sprawdzą się lampy o szczelności IP44 z napięciem sieciowym 230 V

  • pozostała przestrzeń – tu zalecane jest IP21, jednak specjaliści zalecają w łazience nie montować opraw z IP niższym od 44 (europejskie oznaczenie to IPX4D)

Normy oświetleniowe w łazience

Zgodnie z normą PN-IEC 60364 do oświetlenia ogólnego łazienki o powierzchni 6 m2 powinno wykorzystać się żarówkę o mocy 75 W, a do łazienki do 10 m2 wystarczą trzy oprawy z żarówkami 50 W. Najczęściej stosuje się powieszoną w centralnym miejscu plafonierę z kloszem dobrze przepuszczającym światło, coraz częściej możemy spotkać także żarówki halogenowe i zwykłe w suficie podwieszanym. Do oświetlenia okolic prysznica i wanny wystarczy zastosować łagodne światło miejscowe.

Łazienka powinna być funkcjonalna, dlatego należy pamiętać o wielu kwestiach dotyczących nie tylko jej aranżacji, ale także praktycznego oświetlenia. Warto opracować plan oświetleniowy łazienki z uwzględnieniem preferowanych lamp i oświetlenia dekoracyjnego, dzięki czemu pomieszczenie stanie się wielofunkcyjne i przyjazne dla domowników.

Komentarze

Zaloguj się, by dodać komentarz