Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do sypialni.
    Home    0 Komentarze

W sypialni spędzamy prawie jedną trzecią naszego życia. Dzisiaj jednak to coś więcej niż tylko miejsce do spania, jest to też miejsce do pracy, czytania i spędzania czasu rodzinnego, więc dobrze zaprojektowane oświetlenie w sypialni nie jest fanaberią, a koniecznością.

Oświetlenie sypialni to zadanie jednocześnie kreatywne i wymagające. Szeroki wachlarz instalacji oświetleniowych, bogata stylistyka i wzornictwo pozwalają dobrać lampę do sypialni o jakiej się tylko zamarzy. Niestety często przez tak szeroki wybór można się pogubić, przez co mamy problem z zapewnieniem wystarczającej ilości światła w pokoju. Przedstawiamy kilka prostych i niezbędnych wskazówek, które pozwolą dobrać odpowiednie oświetlenie do sypialni.

Różne lampy do sypialni

Wybór właściwych lamp do sypialni polega na zrozumieniu sztuki oświetlenia i połączeniu tej wiedzy ze stylistyką i kolorystyką pokoju. Sypialnia to alkowa, schronienie, które spełnia określone funkcje w mieszkaniu – w nocy powinna w niej panować kojąca atmosfera, a ograniczone oświetlenie pomoże przygotować się do snu; ciepłe, przyjemne światło wprowadzi atmosferę romantyczności, a mocne światło podkreśli funkcjonalność pomieszczenia w zależności od potrzeb i pory dnia.

Wybierając oświetlenie do sypialni należy rozważyć cztery kwestie: 1) rodzaj oświetlenia, którego potrzebujemy, 2) funkcja pomieszczenia, 3) ile światła potrzebujemy w każdej części pokoju, 4) jaka jest stylistyka pomieszczenia. Odpowiadając na te pytania, szybko możemy dojść do wniosku, że będziemy potrzebować kilku źródeł światła.

Warto poeksperymentować dostępnymi rozwiązaniami i zdecydować się na różne rodzaje oświetlenia, ponieważ przyniesie to najbardziej korzystny efekt. W ten sposób zapewnimy sobie dobre światło do pracy i codziennych czynności, do relaksu (światło delikatne i romantyczne), a także do czytania książek (światło punktowe). Do wyboru mamy więc lampki nocne, kinkiety, lampy sufitowe i oświetlenie punktowe.

Pamiętajmy, że celem jest nie tylko równomiernie oświetlone pomieszczenie, ale tak jego rozświetlenie, aby uwaga była nie tylko skupiona na łóżku, lecz by przybliżyć cały pokój. Wielu architektów wnętrz stosuje w tym celu różne oświetlenia, na przykład stawiają lampę obok fotela, lampy stołowe po obu stronach łóżka, do tego lampkę na komodzie. Lubią przy tym bawić się cieniem, który dodaje tajemniczości i charakteru wnętrzu. Jeżeli chcemy podkreślić jakiś element na ścianie, na przykład obraz lub ciekawy malunek, możemy zainstalować kinkiety, które odpowiednio ścianę rozświetlą i podkreślą ten element ozdobny. Wprowadzenie światła do narożników sprawi, że przestrzeń wyda się większa i wyważona.

Wielkość ma znaczenie

Pierwszym i najważniejszym aspektem definiującym opcje oświetlenia nie tylko w sypialni, ale w dowolnym pokoju, jest wielkość pomieszczenia. Lampy, żyrandole do sypialni, a nawet dodatki oświetleniowe muszą być proporcjonalne do wielkości i wystroju wnętrza, aby każdy kąt był odpowiednio oświetlony. Należy więc wybrać źródła, które emitują wystarczająco dużo światła, aby każdy zakątek pomieszczenia został oświetlony w pożądany sposób.

Częstą tendencją jest umieszczenie zbyt wielu źródeł na środku, co zapewne ma być rozwiązaniem praktycznym i ułatwić korzystanie z pomieszczenia w strategicznym jego punkcie, jednak w rzeczywistości rogi są niedoświetlone, jest to więc rozwiązanie niepraktyczne.

Lampka do czytania

Jeżeli decydujemy się na światło do czytania w postaci lampy stołowej, należy upewnić się, czy daje ona odpowiednie światło. Najlepiej wybrać lampę, którą można regulować poziomo i pionowo, aby dopasować punkt światła i skierować je na książkę. W przypadku czytania na iPadzie można dobrać słabsze światło, jednak w obu tych przypadkach sprawdzi się ciepłe oświetlenie o lekko żółtej barwie, które sprawia, że wypoczywamy, a przy tym nasze oczy się nie męczą. Ostre i chłodne światło sprawdzi się w przestrzeni roboczej, ponieważ pobudza i motywuje do pracy.

Idealnym rozwiązaniem są tutaj lampy w oprawie na klips, dzięki czemu możemy je dowolnie przemieszczać i mocować w dowolnym miejscu. Przykładem jest giętka lampa Eglo Fabio którą możemy przypiąć u wezgłowia łóżka, a nawet do kantu biurka.

Odpowiednia stylistyka

Oświetlenie sypialni musi pasować i jednocześnie wzbogacać pomieszczenie, musi więc odzwierciedlać jego stylistykę i kolorystykę. Ważne jest, aby lampy do sypialni dobierać z prawdziwą starannością, dbając o detale i szczegóły.

Jeżeli sypialnia jest w stylu glamour, pasować do niej będzie kaskadowy żyrandol lub lampa mieniąca się niczym diamenty, taka jak awangardowa lampa sufitowa Eglo Calaonda. Do sypialni urządzonej w stylu minimalistycznym pasować będzie prosta lampa z eleganckimi kulami jak lampa Azzardo Gulia 7 Whitelub plafony Azzardo. Z powodzeniem można wprowadzić tradycyjnie wyglądające lampy do prostych wnętrz w chłodnej kolorystyce – z takiego rozwiązania korzystają najczęściej hotele.

Wiszące lampy nocne

Oświetlenie dodatkowe to już nie tylko proste lampy stojące po obu stronach łóżka. Tradycyjną lampkę nocną zastąpiły dzisiaj wyjątkowe lampy i kinkiety, które zawieszone uwalniają przestrzeń na stoliku nocnym, a nawet pozwalają się go pozbyć, kiedy pomieszczenie jest małe, a każdy dodatkowy mebel może jeszcze dodatkowo podkreślać niewielką przestrzeń. Lampy ścienne mają wymiar praktyczny i dekoracyjny – umożliwiają czytanie książki w łóżku i doskonale ozdabiają nawet sypialnię z niewielką ilością miejsca na dodatkowy wystrój.

Nie oznacza to jednak, że stoliki nocne z lampami są już niemodne. Jeśli zastosujemy identyczne meble i lampy, uzyskamy efekt wizualnej symetrii w pokoju. Stoliki i lampy stołowe są ponadczasowym i wypróbowanym podejściem do projektowania sypialni, w której ma rządzić ład i równowaga.

Zabawa nastrojem

Oświetlenie gra ważną rolę w kreowaniu nastrojowości. Jednym z unikalnych elementów oświetleniowych, dzięki któremu można zaprezentować sypialnię w zupełnie nowym świetle, jest ściemniacz. To właśnie on jest kluczem do odpowiedniego oświetlenia sypialni, ponieważ sprawia, że światło jest elastycznie dopasowywane do potrzeb. Ściemniacz to świetna opcja do regulowania natężenia światła, dzięki czemu uzyskamy światło do pracy, słabsze do spania lub romantyczne do relaksu.

Dzięki funkcji ściemniacza można łatwo przełączać się pomiędzy różnymi nastrojami oświetlenia za pomocą dotknięcia, przekręcenia czy naciśnięcia przycisku. Jeśli weźmiemy pod uwagę współczesną technologię, opcje są po prostu nieskończone. Bez problemu można uzyskać oświetlenie niezbędne do czytania książki, czy takie, dzięki któremu będzie można się odprężyć, a nawet oddać medytacji. Ściemniacze służą wtórnym celom oświetleniowym, ich rolą jest stworzenie i podkreślenie nastroju.

Aspekt praktyczny

Podstawowym błędem popełnianym przy projektowaniu sypialni jest umieszczenie estetyki ponad ergonomią. Wprawdzie niektóre żyrandole lub lampy mogą wyglądać ciekawie i znakomicie nawet w salonie, ale to nie znaczy, że należy decydować się na ich wybór. Pytaniem, jakie powinien zadać sobie każdy, kto urządza sypialnię, jest, czy pomieszczenie będzie wystarczająco doświetlone i czy czasem nie trzeba będzie zastosować dodatkowych źródeł światła. W centrum jest więc znalezienie lamp i żyrandoli, które sprawdzą się w sypialni pod względem praktycznym, dekoracja jest dopiero na drugim miejscu.

Centralne światło sufitowe sprawi, że sypialnia może być użytkowana przez cały dzień przy codziennych czynnościach, jak sprzątanie czy składanie ubrań. Jest to więc podstawowe źródło światła, które powinno być wzmocnione dodatkowym oświetleniem, jeśli sypialnia ma spełniać również inne zadania nie tylko w ciągu dnia. Kierunkowa lampa stołowa jest doskonałym wyborem dla przestrzeni roboczej, a lampa podłogowa lub kinkiety przy lustrze lub toaletce będą pomocne przy nakładaniu makijażu. Oświetlenie sufitowe może oświetlać cały pokój, jednak atmosfera jest lepsza, gdy lampy stołowe, lampy podłogowe i światła ścienne rozjaśniają tą część sypialni, która tego potrzebuje.

Wydobycie detali

Oświetlenie w sypialni może służyć do podkreślenia kompozycji ściennych, rzeźb podłogowych, detali architektonicznych, a nawet ciekawego obrazu czy malowideł. W zależności od tego, co chcemy wyróżnić, oświetlenie powinno być dobrze rozlokowane. W przypadku dużych dzieł sztuki warto rozważyć oświetlenie kierunkowe, które sprawdzi się również przy ciekawych elementach rzeźbiarskich. Najlepiej wybrać lampy, spoty lub reflektorki emitujące światło w przyjemnej ciepłej bieli jak lampa Eglo Novorio.

Niektóre lampy mają płaski dysk LED, który zapobiega efektowi oślepiania. Oznacza to, że rozproszone światło kierowane jest z dala od oczu na powierzchnie, które chcemy podkreślić, bez utraty jasności. Zaletą lampy oświetlenia punktowego jest możliwość obracania lampy w dowolnym kierunku, by skierować światło tam, gdzie jest potrzebne.

Piękno koloru

Kolor kloszu lub nawet żarówki może zmienić wygląd sypialni. Wystarczy dobra zmiana barwy i cienia, aby wykreować zupełnie inne wrażenia wizualne. Ciepłe i rozmyte światła przynoszą poczucie spokoju, sprawdzą się zatem nawet przy romantycznym wieczorze. Jaskrawe światła mają tendencję do optycznego zwiększenia pokoju i sprawiają tym samym, że wnętrze staje się bardziej pociągające. Abażury z powodzeniem mogą być wykorzystane nawet w sypialni – te jasne wykonane z naturalnego materiału będą łagodnie rozpraszać i zmiękczać światło, więc będą idealne do snu i wypoczynku.

Można zdecydować się na subtelną zabawę kolorem, którego zadaniem będzie wprowadzenie kojącej poświaty do sypialni, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na bardziej odważne rozwiązanie, na przykład kinkiet Azzardo Agaw kolorze czerwonym zapewni romantyczną poświatę w sypialni, która zrelaksuje i zainspiruje.

Dekorowanie i oświetlenie sypialni to wyrażanie własnej osobowości w najbardziej przyjemny i estetyczny sposób. Powinno się to odbywać zgodnie z naszym gustem, a przede wszystkim stylistyką pomieszczenia – to jest prosta tajemnica odpowiedniego oświetlenia sypialni!

Komentarze

Zaloguj się, by dodać komentarz